29 Nisan 2019 Yazarı ANKA Kapalı

Ankara Güneş Enerji Sistemleri

Ankara Güneş Enerji Sistemleri

Ankara güneş enerji sistemleri konusunda, Anka Haberleşme Teknolojileri olarak, keşiften, montaja ve teslim aşamasında müşterilerimize en yüksek performansı, en ekonomik yöntemlerle sunuyoruz. Enerji maliyetlerinin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında kurumsal firmalar, hobi bahçeleri, kırsal bölge şantiyeleri alternatif enerji yollarına başvuruyor.

Güneş enerjisi çözümlerimizin yanında özellikle kırsal alanlarda, altyapının olmadığı alanlarda, uydu üzerinden internet erişimi sağlıyor, ip kamera ve ip alarm sistemleri ile güvenlik çözümleri sunuyoruz. Ayrıca GSM hatları dahi, kapsama alanı dışında kalsa da; sabit telefon imkanı sunuyoruz

Güneş enerjisinin başlıca kullanım alanları şunlardır:

Elektrik üretimi

Güneşten elektrik üretimi son yıllarda ivme kazanan en yaygın güneş enerjisi uygulamalarından biridir. Güneş paneli maliyetleri düştükçe ve daha fazla insan güneş enerjisinin finansal ve çevresel faydalarının farkına vardıkça, bu enerji türü giderek daha erişilebilir hale gelimiştir. Dünyada üretilen elektriğin hala çok küçük bir yüzdesi güneşten üretilse de güneş enerjisi sistemleri hızla yaygınlaşmaktadır.

Bir güneş enerjisi sistemi tipik olarak evlerin veya iş yerlerinin çatılarına kurulur. Bu güneş enerjisi sistemleri, mülk sahibinin kullanımını dengelemek için elektrik üretir ve fazla üretimi elektrik şebekesine gönderir. Ayrıca ticari amaçla kullanılan büyük güneş tarlalarında yüksek güçlerde elektrik üretimi mümkündür. Üretilen elektrik kamu kuruluşlarına satılabilir. Ayrıca, elektrik enerjisinin ulaşamadığı bölgelere güneş enerjisi panelleri kurularak bu bölgelerin enerji ihtiyaçları giderilebilmektedir.

Sıcak su üretimi

Güneş enerjisinin kullanım alanlarından en yaygın olanlarından biri de su ısıtma sistemleridir. Güneş enerjili su ısıtma çözümleri, ev içinde tüketilen sıcak suyu üretir. Güneş enerjili su ısıtıcıları, güneşin ısısını emmek ve su tankına aktarmak için bir çatı hücresi kullanır. Özellikle yazlık bölgelerde bu sistemlere çokça rastlamak mümkündür.

Bina ısıtması ve soğutması

Güneş enerjisiyle çalışan bir klima, güneş ışığını elektriğe dönüştürmek için bir güneş paneline sahiptir. Bu güç, ekipmanın kompresörü çalıştırmasını sağlar. Güneş panelleri aracılığıyla üretilen ısı aynı zamanda suyu da ısıtabilir, bu da ısıtma suyunun maliyetini düşürür.

Klimanın iki bölmesi vardır: İlk bölmede ya dışarıdaki havayı çekmek için bir havalandırma deliği ya da havayı ısıtmak için bir ısı eşanjörü bulunur. Bu bir araba radyatörüne benzer. İkinci bölme havayı bir kurutucu çark aracılığıyla çeker; nem, kuru hava üretmek için uzaklaştırılacaktır. Bu kuru hava hızlı bir soğutucudan geçirildiğinde soğutulur.

Elektronik aletlerde

Güneş enerjisi gündelik hayatımızda kullanılan çok sayıda alete ve teçhizata adapte edilebilmektedir. Küçük aydınlatma cihazları, trafik işaretleri ve lambaları, tarımsal sulama aletleri, termosifonlar, şarj aletleri, saatler, müzik sistemleri, çadırlar, sırt çantaları, data banklar, kulaklıklar, el fenerleri, hesap makineleri bu aletlerden bazılarıdır.

Su pompalama

Güneş enerjisiyle pompalamada, güneş enerjisinin ürettiği güç, sulama amaçlı su pompalamak için kullanılır. Su pompalama ihtiyacı, artan güneş ışınlarına denk gelen sıcak yaz aylarında en fazladır ve bu nedenle bu yöntem sulama amacı için en uygun yöntemdir. Güneş radyasyonlarının düşük olduğu sert kış dönemlerinde su pompalama gereksinimi de nispeten daha azdır.

Ulaşım

Güneş enerjisinin ulaşım uygulamalarında kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Güneş enerjili trenler, uçaklar ve otomobiller üretilmekte ve test edilmektedir. Ayrıca trafik lambaları, trafik sinyal ışıkları, sokak lambaları, park aydınlatmaları, güneş enerji sistemlerine bağlı çalışabilmektedir. Bu sistemlerin teknolojisi aslında oldukça basittir. Bu sistemlerin üzerine gündüz üretilen enerjiyi toplamak için güneş panelleri kurulur. Üretilen güç, akşamları/geceleri trafik işaretlerini enerjilendirmek için kullanır.

Haberleşme cihazları

Daha çok Amerika başta olmak üzere 1970 yılından bugüne güneş panelleri yol kenarlarındaki acil telefonların elektrik ihtiyacı için kullanılmaktadır. Güneş paneli kullanım alanları içinde cep telefonları da kendine yer bulmaktadır. Günümüz cep telefonlarının şarjı çok çabuk tükenmektedir. Güneş enerjili şarj sistemleri ile gündüz bir yerden bir yere giderken cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Aydınlatma

Bahçe aydınlatması için piyasada (özellikle son yıllarda satılan) güneş enerjili led lambalar bulunmaktadır. Bahçe aydınlatmak için kullanılan bu lambalar çok az enerji tüketmekte olup, gündüz güneş enerjisi ile kendi elektriğini karşılayabilmektedir. Hem ucuz hem de tasarrufludur. Cadde, park ve sokak aydınlatması için güneş enerjili led aydınlatma direkleri de çoğalmış durumdadır.